Posted on Dodaj komentarz

5 niezbędnych produktów w apteczkach domowych

termometr

W każdym domu znaleźć można różnego rodzaju lekarstwa i akcesoria apteczne. Schowane są one często w szufladzie i nie mają jednego, określonego miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak ich zgromadzenie w domowej apteczce. To niewielki pojemnik z najważniejszymi lekami i akcesoriami, które zawsze warto mieć pod ręką. Co w takiej domowej apteczce powinno się znaleźć?

Termometry

W każdej domowej apteczce powinien znaleźć się chociaż jeden termometr. Gorączka jest bowiem symptomem rozpoznawczym wielu chorób. Sygnalizuje, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwy pomiar temperatury ciała. Warto przy tym zainwestować w termometry precyzyjne.

Przez wiele lat największą popularnością cieszyły się termometry rtęciowe. Co ciekawe, wciąż wiele osób ich używa z przyzwyczajenia. Są to jednak urządzenia nieporęczne, niewygodne i awaryjne. Tymczasem płynna rtęć jest dla zdrowia bardzo groźna. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup termometru elektronicznego. W tym zakresie wybór również jest coraz większy. Ciekawie prezentuje się np. termometry bezdotykowe, spotykane coraz częściej w szpitalach – termometry znajdziesz na stronie Aptekagemini.pl

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe

W domowej apteczce poza termometrem muszą znaleźć się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Najczęściej zawierają one paracetamol bądź ibuprofen. Nie można także zapomnieć o lekach przeciwbiegunkowych. Tutaj postawić można zarówno na tradycyjny węgiel lecznicy w tabletkach, jak i na medykamenty nieco mocniejsze.

Środki opatrunkowe i substancje do odkażania ran

Żadna domowa apteczka nie może się obyć oczywiście bez środków opatrunkowych, które są niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w przypadku różnego rodzaju urazów mechanicznych. Warto więc mieć w niej zapas plastrów różnej wielkości, bandaży, kompresów gazowych itd. Pod ręką należy mieć także substancje do odkażania ran. Najpopularniejsza jest w tym przypadku woda utleniona, ale równie dobrze może być to spirytus salicylowy.

Posiadając plastry i bandaże, należy mieć również i nożyczki do ich cięcia. W tym przypadku w zupełności powinny wystarczyć te niewielkich rozmiarów służące normalnie do obcinania paznokci.

Leki przydatne przy oparzeniach

W domu można się również przypadkowo oparzyć. Dlatego w domowej apteczce powinny znaleźć się też maści łagodzące oparzenia czy specjalne pianki zawierające w swoim składzie pantenol. Są one pomocne także przy oparzeniach słonecznych.

Lekarstwa przydatne przy zatruciach pokarmowych

W przypadku zatrucia pokarmowego, które objawia się wymiotami i biegunką, nieocenione mogą okazać się środki zapobiegające odwodnieniu. Są to elektrolity, których zadaniem jest uzupełnienie wody w organizmie. Zresztą w apteczce dobrze jest mieć również lekarstwa na różnego typu dolegliwości trawienne – zgagę, wzdęcia czy skurcze brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *