Posted on Dodaj komentarz

Grunty i farby podkładowe: dlaczego warto i kiedy je stosować?

Malowanie powierzchni w domach i mieszkaniach jest niezwykle istotne dla ogólnej estetyki odnawianego wnętrza. Wiele osób planujących remonty i malowanie, zastanawia się czy nanosić farbę bezpośrednio na powierzchnię bez podkładu czy lepiej stosować preparaty gruntujące. Okazuje się, że grunt nakładany przed główną, docelową warstwą farby, jest dobrym pomysłem ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim zapewnia on lepszą przyczepność, wchłania farbę w mniejszym stopniu, a to z kolei przekłada się na znacznie większą wydajność głównej powłoki malarskiej. Dzięki gruntowaniu można również skuteczniej zakrywać stary kolor ściany bez konieczności zdrapywania farby.

Czy warto oszczędzać na gruntowaniu?

Pomimo wielu istotnych zalet, jakie posiada grunt, wielu ludzi rezygnuje ze stosowania farby podkładowej i od razu nanosi farbę właściwą na powierzchnię. Zwykle najważniejszym powodem takiego zachowania jest chęć zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Niestety taka oszczędność jest zwykle tylko pozorna.
Warto zdecydować się na dobry grunt do malowanych powierzchni, ponieważ dzięki niemu można uniknąć różnych problemów, które mogą sprawić, że czas i koszt remontu malarskiego znacznie wzrośnie. Oprócz gruntowania, warto pomyśleć o kontroli stanu powierzchni i o uzupełnieniu braków tynku, itp.

Produkty do gruntowania ścian

Na polskim rynku dostępne są różnego rodzaju grunty oraz farby podkładowe. Główne zadanie gruntów to wzmacnianie powierzchni oraz zmniejszanie jej chłonności, dzięki czemu nie trzeba stosować zbyt dużej ilości farby docelowej. Farby podkładowe również wzmacniają powierzchnię, poprawiają przyczepność farby i umożliwiają zapewnienie jednolitego koloru ściany. Warto korzystać z takich preparatów szczególnie w przypadku malowania ścian, które są pokryte farbami posiadającymi bardzo intensywne kolory. Dzięki podkładowi nie trzeba stosować kilku warstw emulsji, aby prawidłowo zakryć stary kolor. Grunt stosowany przed farbą docelową to świetna metoda na wypracowanie sporych oszczędności. Zaletą jest zmniejszenie chłonności i zapewnienie jednolitego koloru ścian. Dzięki temu używa się mniejszej ilości farby nawierzchniowej, która zazwyczaj jest najdroższa. Dodatkowo wzmocnienie wiązania farby z powierzchnią sprawia, że powłoka nie będzie się łuszczyć, więc nie trzeba będzie robić kolejnego kosztownego remontu po krótkim czasie.

Grunt czy farba podkładowa do ścian?

Jeśli chodzi o malowanie ścian wewnętrznych to warto zwrócić uwagę na to czy są to powierzchnie nowe czy też stare. Nowe, niemalowane wcześniej powierzchnie w neutralnym kolorze nie są problematyczne. Wystarczy standardowa farba podkładowa, która zapewni dobrą przyczepność i zmniejszy chłonność farby nawierzchniowej. Starsze powierzchnie wymagają jednak dużego wzmocnienia, więc warto zastosować na nich silny grunt zapewniający dobrą przyczepność, mocne wiązanie i trwałość. Oczywiście przed zastosowaniem danego preparatu, warto zwrócić uwagę na to czy jest on przeznaczony do danego typu ścian wykonanych z określonego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *