Posted on Dodaj komentarz

Który cukier jest najzdrowszy?

cukier (2)

Cukier to produkt, bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie normalnego życia. Służy on do słodzenia różnych napojów, robienia słodyczy, deserów, itp. Posiada on przyjemny smak oraz dostarcza organizmowi energii. Niestety wielu ludzi nadużywa cukru, przez co mają problemy z działaniem układu krwionośnego, otyłością czy też uzębieniem, które jest niszczone przez próchnicę.

Okazuje się, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych gatunków cukru. Tradycyjny biały, słodki produkt można więc zastąpić innymi rodzajami cukru. Między innymi w sklepach można znaleźć cukier brązowy, brzozowy czy też różnego rodzaju sztuczne słodziki. Warto przeanalizować ewentualne korzyści związane z ich stosowaniem.

Cukier brzozowy

Jest to produkt pochodzący z krajów skandynawskich i jest on pozyskiwany z kory brzozy. Posiada on biały kolor, zupełnie taki sam jak w przypadku tradycyjnego cukru. Charakteryzuje się on wieloma zaletami i często jest stosowany w ramach diety u osób cierpiących na cukrzycę. Cukier brzozowy posiada znacznie mniejszy indeks glikemiczny w porównaniu z innymi typami cukru. Zapobiega on próchnicy oraz sprawia, że wapń jest lepiej przyswajany przez organizm. Dzięki cukrowi brzozowemu można przywrócić odpowiednie pH w ustach oraz zredukować wydzielanie insuliny co z kolei wpływa na spowolnieniu procesów starzenia. Stosowanie cukru brzozowego umożliwia skuteczniejszą walkę z otyłością. Dodatkowo produkt ten wykazuje działanie antybakteryjne. Cukru tego nie wolno piec, gotować, a spożycie zbyt dużej ilości ma działanie przeczyszczające.

Cukier brązowy

Drugim popularnym produktem, który jest często polecany przez osoby poszukujące zamienników standardowego cukru jest cukier brązowy, czyli trzcinowy. Okazuje się jednak, że pod względem kaloryczności nie różni się on za wiele od zwykłego cukru. Warto zaznaczyć, że produkt ten w porównaniu ze zwykłym cukrem, zawiera śladowe ilości minerałów. Produkt ten działa bakteriobójczo, przeciwbólowo oraz wyksztuśnie. Dodatkowo przyspiesza gojenie się oparzeń i ran. Dostarcza organizmowi składniki, takie jak magnez, żelazo, wapń, fosfor oraz cynk. Cukier brązowy to produkt, dzięki któremu słodzi się herbatę i przygotowuje różne dania oraz desery, jednak należy pamiętać o jego spożywaniu z umiarem.

Sztuczne słodziki

Cukier brązowy, brzozowy oraz ekstrakty z różnych roślin stanowią alternatywę dla zwykłego cukru białego. Oprócz tego na rynku można znaleźć wiele słodzików produkowanych sztucznie. Produkty takie nie dostarczają organizmowi kalorii, ale za to zwiększają stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo mogą powodować powstawanie zmian we florze bakteryjnej jelit, a to z kolei prowadzi do otyłości, a nawet cukrzycy typu 2. O wiele lepiej jest więc stosować słodziki pochodzenia naturalnego.

Warto zaznaczyć, że cukier spożywany w umiarze, nie będzie szkodził organizmowi ludzkiemu. Nie należy jednak spożywać słodyczy, aby zaspokoić nimi głód, ponieważ uczucie sytości ustępuje po krótkim czasie.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo wspomnianych wyżej zamienników cukru oraz innych produktów tego rodzaju. Na szczęście nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem stacjonarnych czy też internetowych sklepów zajmujących się sprzedażą takich wyrobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *