Posted on Dodaj komentarz

O czym należy pamiętać pracując przed komputerem?

Zarówno w domu, jak również w pracy, ludzie bardzo często mają do czynienia z wykonywaniem różnych zadań przy komputerze. W związku z tym bardzo istotną sprawą jest właściwa ergonomia stanowiska pracy. Długotrwałe siedzenie przy komputerze może wpłynąć negatywnie na wzrok, kręgosłup, ogólne samopoczucie oraz wydajność wykonywanych zadań. Warto więc zadbać o pewne sprawy związane z pracą przy komputerze.

Co prawda praca biurowa z wykorzystaniem komputera nie jest wyczerpującą pracą fizyczną, jednak również powoduje duże zmęczenie. Długotrwałe siedzenie jest niezdrowe dla pleców, a złe ustawienie monitora może spowodować zniszczenie wzroku. W związku z tym niezwykle ważna jest właściwa ergonomia stanowiska pracy i przestrzeganie jej podstawowych zasad.

Właściwe ustawienie monitora

Odpowiednia ergonomia stanowiska pracy wiąże się z koniecznością zadbania o prawidłowy dobór oraz ustawienie monitora. Ma to bowiem istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy przed komputerem. Monitor powinno się umieścić centralnie na wprost pracownika w odległości przynajmniej 40 centymetrów i powinien on znajdować się trochę poniżej linii wzroku. W przypadku posiadania starego monitora CRT, należy zastosować specjalny filtr lub warstwę chroniącą przed odbiciem światła.

Ułożenie i użytkowanie klawiatury

Należy pamiętać, że ergonomia stanowiska pracy przy komputerze uwzględnia również odpowiednie ułożenie klawiatury. Powinno się umieścić ją przynajmniej 10 centymetrów od krawędzi biurka, tak aby pracownik miał możliwość wygodnego ułożenia rąk na blacie lub specjalnej podporze. Bardzo istotne jest centralne ułożenie klawiatury na poziomie łokci. Kąt między ramieniem, a przedramieniem osoby, która pisze na klawiaturze powinien mieścić się w granicy 100-110 stopni. Nadgarstki opiera się na wsporniku lub brzegu stołu, aby uniknąć związanych z nimi chorób zawodowych, drżenia rąk, itp.

Odpowiednia temperatura i cisza w miejscu pracy

Na komfort, wydajność i ergonomię stanowiska pracy wpływ ma również zadbanie o odpowiednią temperaturę, jaka panuje na stanowisku pracy. Generalnie zaleca się, aby nie była ona niższa niż 18 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna sięgać poziomu 40%. Istotne jest też regularne wietrzenie biura, szczególnie jeśli pracuje w nim wiele osób z włączonymi komputerami. Konieczne jest też ograniczenie nadmiernego hałasu, który rozprasza pracowników. Jego maksymalny dozwolony poziom to 55-65 decybeli.

O co należy jeszcze zadbać?

Oczywiście sprawą istotną jest utrzymanie porządku i właściwa organizacja miejsca pracy. Wszystkie przedmioty powinny znajdować się pod ręką, tak aby praca była łatwa i bezproblemowa. Sprawą istotną jest odpowiednie oświetlenie. Ważne jest wprowadzanie światła dziennego oraz stosowanie światła ogólnego i biurkowego. Zawsze należy zapewniać oświetlenie biurka na poziomie przynajmniej 300 luxów. Należy jednak pamiętać o ochronie monitora przed odbijaniem światła. Przestrzegając tych oraz innych zasad, można sprawić, że ergonomia stanowiska pracy będzie utrzymywana na odpowiednio wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *